To CID's home page. Image map with links.CID's English home pageTill CIDs svenska hemsidaSite MapSearch
ResearchSeminarsDegree projectsPublicationsCo-workersPartners
 
  CID > Degree projects > Ongoing

Ongoing

Following degree projects are ongoing at CID.

TV-spel i vården
Henrik Höglund md99-heh@nada.kth.se
Tutor: Gustav Taxén gustavt@nada.kth.se and
Yngve Sundblad yngve@nada.kth.se

IT-Design och genre

Silvia Mann d98-sma@nada.kth.se
Johanna Selin johannas@kth.se
Tutor: Ann Lantz, alz@nada.kth.se

Omdesign av RemoteHome projektet
Loove Broms
Tutor: Bosse Westerlund bosse@nada.kth.se

Interaktiv informationsskylt för blinda.
Therese Gansved gansved@hotmail.com
Tutor: Bo Westerlund bosse@nada.kth.se

Narrativa element i interaktivt berättande
Jon S Grönlund d96-jog@d.kth.se
Tutor: Björn Thuresson thure@nada.kth.se

Dynamiska interaktiva berättelser i dataspel
Per Wilhelmsson, d98-pwi@nada.kth.se
Tutor: Björn Thuresson thure@nada.kth.se

Gester och kroppssignalers betydelse för kommunikation i virtuella miljöer
Helena Strandberg, f94-hst@nada.kth.se.
Tutor: Olov Ståhl, SICS, olovs@sics.se.

Virtuell anläggning i 3D
Ylva Anderson ylva.andersson.ex-jobb@vattenfall.com
Tutor: Sören Lenman lenman@nada.kth.se

Utvärdering av värdet med ögonstyrning i datorspel, Tobii Technology AB
Erika Jönsson d96-ejo@nada.kth.se
Tutor: Gustav Taxén gustavt@nada.kth.se

Kollisionsdetektion och respons i virtuell 3D, CID
Niklas Lundberg d95-nln@nada.kth.se
Tutor: Gustav Taxén gustavt@nada.kth.se

Sfär, CID
Eugenia Dahlberg su00-eud@nada.kth.se
Tutor: Kai-Mikael Jää-Aro kai@nada.kth.se

Kvatitetsbehov vid video- och talöverföring för servicepersonal i fält
Anna Hammarberg hammarberga@yahoo.com
Tutor: Ann Lantz, alz@nada.kth.se

Ett genusperspektiv på medieevolutionen
Tove ström, bit9920@ovik.umu.se Umeå Universitet
Tutor: Eva-Maria Jacobsson emjn@nada.kth.se

Last update November 28, 2003


CID 1996-2001 | About this site | cid-webmaster@nada.kth.se | Contact us