CIDs svenska startsida Bildkarta med länkarCIDs svenska startsidaTo CID´s English Web SiteWebbplatskartaSök
ForskningSeminarierExjobbPublikationerMedarbetareIntressenter
 
  CID >Medarbetare

Medarbetare

Nedan finns vi som arbetar på CID. Efter namnen finns telefon- rumsnummer och e-postlänk till respektive person. Mer information finns i förekommande fall på varje persons egen hemsida.

Namnen är sorterade efter efternamn i bokstavsordning.

Anette Arling sekreterare


Telefon:
08-790 91 00
Rum: 4613

E-post:
an1@nada.kth.se


Cristian Bogdan doktorand



Telefon:
08-790 62 77
Rum: 1641


E-post:
cristi@nada.kth.se
Webb:
http://www.nada.kth.se/~cristi

John Bowers gästprofessor


Telefon:
08-790 66 98
Rum: 4618

E-post:
bowers@nada.kth.se



Samara Braga konstnär


Telefon:
070-743 78 70
Rum: 4618

E-post:
samara@nada.kth.se

Webb:
http://www.samara.se/

Donald Broady professor



Telefon:
08-790 92 76
Rum: 4615


E-post:
broady@nada.kth.se
Webb: http://www.skeptron.ilu.uu.se/broady

Pär Bäckström datalog



Telefon:
08-790 92 77
Rum: 4629


E-post:
paer@nada.kth.se
Webb:
http://www.nada.kth.se/~paer

Alison Druin gästforskare



 

E-post:
allisond@umiacs.umd.edu
Webb:
http://www.umiacs.umd.edu/~allisond

Björn Eiderbäck forskare


Telefon:
08-790 62 77 Rum: 1641

E-post:
bjorne@nada.kth.se



Maria Engström informatör


Telefon:
08-790 92 74 Rum: 4613

E-post:
mariaee@nada.kth.se



Lennart FahlÚn gästforskare



Telefon:
08-790 92 76



E-post:
lef@sics.se
Webb: http://www.sics.se/ice/people/lef.html

 

 

 

Anders Hedman doktorand


Telefon:
08-790 92 83 Rum: 4630

E-post:
ahedman@nada.kth.se



Sten-Olof Hellström kompositör


Telefon:
08-790 66 98 Rum: 4618

E-post:
soh@nada.kth.se



Sara Ilstedt Hjelm doktorand


Telefon:
08-790 92 76 Rum: 4615

E-post:
sarai@nada.kth.se



Hilary Hutchinson doktorand

 

E-post:
hilary@cs.umd.edu


Eva-Maria Jacobsson doktorand


Telefon:
08-790 92 83 Rum: 4630

E-post:
eva-maria@nada.kth.se



Kjeld Jensen forskningsingenjör


Telefon:
08-790 92 76 Rum: 4615

E-post:
kjeld@nada.kth.se



Kai-Mikael Jää-Aro doktorand



Telefon:
08-790 62 79 Rum: 1643


E-post:
kai@nada.kth.se

Webb:
http://www.nada.kth.se/~kai

Lars Kjelldahl forskare



Telefon:
08-790 81 59 Rum: 1632


E-post:
lassekj@nada.kth.se

Webb: http://www.nada.kth.se/~lassekj

Ann Lantz
forskare




Telefon:
08-790 68 17 Rum: 4617



E-post:
alz@nada.kth.se

Webb:
http://iplab.nada.kth.se/iplab
/jml.cgi/personView.jml?userName=alz

Sören Lenman forskare


Telefon:
08-790 95 38 Rum: 4614

E-post:
lenman@nada.kth.se



Sinna (Kristina) Lindquist
doktorand

Telefon:
08-790 92 76 Rum: 4615

E-post:
sinna@nada.kth.se



Hans Melkersson doktorand



Telefon:
08-790 92 76 Rum: 4615


E-post:
melker@nada.kth.se

Webb: http://www.nada.kth.se/~melker

Ambjörn Naeve forskare



Telefon:
08-790 68 96 Rum: 1616


E-post:
amb@nada.kth.se

Webb:
http://www.nada.kth.se/~amb

Mikael Nilsson doktorand


Telefon:
08-790 68 96 Rum: 1616

E-post:
mini@nada.kth.se


Matthias Palmér doktorand


Telefon:
08-790 68 96 Rum: 1616

E-post:
matthias@nada.kth.se


Catherine Plaisant gästforskare

 

E-post:
plaisant@cs.umd.edu


Marie-Louise Rinman
doktorand


Ann Rosén
konstnär


Minna Räsänen
doktorand

Telefon:
08-790 66 98 Rum: 4618

Telefon:
08-790 66 98 Rum: 4618

Telefon:
08-790 92 76 Rum: 4615

 

E-post:
rinman@nada.kth.se


E-post:
annrosen@nada.kth.se


E-post:
mira@nada.kth.se

YngveSundblad
föreståndare professor

Telefon:
08-790 71 47 Rum: 4621


E-post:
yngve@nada.kth.se
Webb:
http://www.nada.kth.se/~yngve

Olle Sundblad
datalog


Telefon:
08-790 92 77 Rum: 4629


E-post:
osu@nada.kth.se
Webb:
http://www.nada.kth.se/~osu

Gustav Taxén doktorand



Telefon:
08-790 92 77 Rum: 4629


E-post:
gustavt@nada.kth.se
Webb: http://www.nada.kth.se/~gustavt

Björn Thuresson
doktorand



Telefon:
08-790 95 38
Rum: 4614


E-post:
thure@nada.kth.se
Webb:
http://www.nada.kth.se/~thure/

Helena Tobiasson
EU Co-ordinator
InterLiving & Shape

Telefon:
08-790 92 73 Rum: 4621

E-post:
tobi@nada.kth.se


Åke Walldius
forskare



Telefon:
08-790 61 89 Rum: 4622


E-post:
aakew@nada.kth.se
Webb: http://www.nada.kth.se/cid/aakew

Bo Westerlund
designer



Telefon:
08-790 68 96 Rum: 1616


E-post:
bosse@nada.kth.se
Webb:
http://www.nada.kth.se/~bosse

Fredrik Winberg
doktorand


Telefon:
08-790 92 72 Rum: 4622

E-post:
fredrikw@nada.kth.se
Webb: http://www.nada.kth.se/~fredrikw

 

Uppdaterad 2003-09-18


CID 1996-2002 | Om denna webbplats | cid-webmaster@nada.kth.se | Kontakta oss